Johtaja, onko sinulla kaistaa ajatella? 

Menestys organisaatiossa on monien osasten summa. Tehokkaat prosessit, osaavat ihmiset. Hyvä ilmapiiri ja sinnikkyys, oppiminen ja tulevaisuuden lukutaito. Oikea-aikaiset ratkaisut tuotantoon, resursseihin, talouden ohjaamiseen ja strategiaan. Tavoitteet ja suunnat.  

Rutiineissakin on kuitenkin riskinsä

Ihminen tekee noin 35 000 päätöstä päivässä. Johtajilla luku voi olla paljon suurempi, sillä heidän päätöstensä perään myös kysellään ja perusteluja vaaditaan. Jokainen päätös vaatii energiaa, vaikka olisikin intuitiivinen. Ihmisyyteen myös kuuluu, että alamme rakentaa rutiineja säästääksemme energiaa. Meidän ei siis tarvitse joka aamu päättää, että pesemme hampaat tai mitä reittiä ajamme toimistolle. Säästämme näin aikaa tärkeimmille päätöksille.

Tunnettu esimerkki tästä on Steve Jobsin mustat farkut ja poolopaidat, jossa kyse on kaistan äärimmäisestä puhtaanapidosta. Kun energiaa ei mene vaatevalintoihin, se säästyy tärkeämpään. Rutiineissakin on kuitenkin riskinsä. Emme välttämättä hahmota muutoksen hyötyjä, jos emme niitä kyseenalaista.

Ajattelu ja siitä seuraava mahdollisuus tehdä perusteltuja, hyviä päätöksiä on johtajan keskeinen työtehtävä. Miten tämä työtehtävä näkyy teidän organisaatiossanne? Resursoidaanko sitä riittävästi? Kannustetaanko paitsi johtajia, niin koko asiantuntijajoukkoa ajattelemaan? Mallintaako johtoryhmä tai lähijohtajat ajattelun merkitystä, vai täyttyykö kalenteri palavereista, joiden (näennäinen) tehtävä on suorittaa, toimittaa tai päättää.

Mikä on oleellista ja tärkeää?

Johtaminen ilman sille varattua ajattelun kaistaa tuottaa valtavasti hukkaa. Huippujohtajat käyttävät päätöstensä tukena monipuolisesti myös intuitiota. Intuitio on tiivistynyttä asiantuntemusta, joka pitää kaistan avoinna ja mahdollistaa ratkaisun laadukkuuden. Intuitiivinen ajattelu on ennen kaikkea sen pohtimista, mikä tässä on oleellista ja tärkeää? Mitä en ole osannut vielä ottaa huomioon? Intuitio on tiedon ja ”arkijärjen” yläpuolelle nousemista, niitä hylkäämättä. Näiden kombo mahdollistaa parhaat päätökset. Päätösten takana on aina monta päätöstä ja ajattelun integroimista kokonaisuuksiksi. Tämä on tuotos, jota johtajalta viime kädessä odotetaan.
Ajattelu kehittyy ajattelemalla. Se ei onneksi tapahdu vain yksin norsunluutorneissa, vaan suhteissa muihin. Kehitys ei ole eksponentiaalista tai alati etenevää. Varmaa on kuitenkin, että se vaatii sille varattua aikaa. Jos päivä on koko ajan täynnä pikatilanteita, kehittyy ehkä niiden hoitamisessa. Organisaation kannalta se voi kuitenkin olla kohtalokasta.
Voisiko tämän syksyn tärkein tavoite organisaatiossanne olla ajattelun arvon palauttaminen?
Picture of Mirva Maine

Mirva Maine

Yrittäjä, johtamisen ja työyhteisöjen kehittäjä
Psykoterapeutti, Työnohjaaja & Certified Business Coach

Tilaa Kuukauden Juju -uutiskirje ja inspiroidu taas johtamisen arjesta